4 елементи будови волоса на голові людини: про головне

Будова волоса людини - його основна характеристика, на основі знання якої проводиться розробка засобів для догляду і лікування локонів. Коли структура волосини порушується, з'являються проблеми, такі як тьмяність, ламкість і ін. Відновлення цієї структури - мета, на яку спрямовані всі дії професійних і народних засобів для шевелюри.

шкіра голови

Шкіра волосистої частини голови може ставати причиною проблем із зачіскою. Так, зайва вироблення нею шкірного сала веде до того, що пасма швидко брудняться, злипаються, здаються несвіжими. Недостатня його вироблення, навпаки, залишає локони беззахисними перед впливом навколишнього середовища, адже на них не створюється захисна плівка.

Шкіра має три основні шари:

 1. Епідерміс (зовнішній);
 2. Дерма (середній);
 3. Підшкірна жирова клітковина (самий нижній шар).

Така будова має шкірна тканина на будь-якій ділянці тіла. Клітини епідермісу - омертвілі, їх Ви видаляєте під час розчісування і миття. З таким видаленням шкірних лусочок пов'язана поява лупи. Епідерміс також складається з блискучого, базального, зернистого і рогового шарів.

Цікавий факт: клітини базального шару епідермісу оновлюються двічі - рано вранці і вдень, до 15 - 00. Саме в цей період будь-який відхід буде найефективнішим.

Дерма - основний шкірний шар. У ньому знаходяться нервові закінчення і судини, капіляри. У ній міститься колаген - запорука пружності шкіри і її молодості. У дермі знаходяться сальні залози, через неї і епідерміс проходять волосяні мішки. Гіподерма або підшкірна жирова клітковина "займається" терморегуляцией організму.

Склад волосся на голові людини

Склад волоса людини не надто складний. Його не можна назвати живою тканиною. Проте, він росте за рахунок активного ділення клітин в зоні його заснування. Проте, стрижень, який видно нам, не має нервових закінчень, що не забезпечується кров'ю і, аналогічно нігтям, є статичним "омертвілим" освітою.

Основний компонент у складі - кератин, тобто білок, утворений сполуками амінокислот, таких як цистин і метіонін. Містяться і атоми сірки. Білка (кератину) в здоровому волосі, що не піддавався термічній, хімічній обробці або фарбування, міститься близько 80% або трохи менше.Близько 15% води, 5 - 6% лінідов і 1-менш відсоток пігменту.

Але склад волоска може змінюватися. Це відбувається під впливом декількох факторів:

 1. Прийом деяких препаратів;
 2. Виконання певних медичних процедур і маніпуляцій;
 3. Фарбування, освітлення, тонування шевелюри;
 4. Часті і інтенсивні термічні обробки (сушіння феном, випрямлення, завивання на плойку і т.п.);
 5. Хімічні обробки, як позитивні, так і негативні (маски, бальзами, хімічна завивка / випрямлення);
 6. Шкідливі звички (куріння, алкоголь);
 7. Порушення харчування, дієти;
 8. Зміни в обміні речовин.

Нормальний хімічний склад волосся - важливе правило грамотного догляду за зачіскою. Тільки такі пасма чуйні на лікування і не викликають проблем у свого володаря.

Секрет будови волосся

Знати будову волосся важливо для здійснення грамотного догляду. Це допоможе коректно підбирати засоби для догляду, правильно причісувати і укладати пасма, обережніше поводитися з пасмами і ін.

Ми вже наголошували, що в своїй основі, прихованому в шкірі, кожен волосок має "живу" зону, з якої і відбувається зростання. У цій зоні відбувається активне ділення клітин і генерація нового волоса. Швидкість поділу клітин там дуже висока.Розташовується зона в глибоких шарах дерми, по суті, на кордоні з гіподермою, в самому низу волосяного мішка.

Ця зона називається фолликулом. Її не можна пошкоджувати, так як саме вона є найбільш важливою при відрощування. Фолікул підживлюється кров'ю з кровоносних судин, які також можна вважати частиною волоса. Крім того, присутні і інші частини:

 • корінь;
 • Сосочек волосяного фолікула;
 • М'яз волоска (саме вони відповідальні за появу "гусячої шкіри" при скороченні їх);
 • Сальна залоза виробляє шкірний жир і відповідає за захист волоска і шкіри голови.

Всі перераховані органи знаходяться в дермі. Через епідерміс проходить лише сам стрижень. Це його видима частина. Стрижень частково розташовується в шкірі і максимальної своєю частиною, поза нею.

Фолікул - важлива частина волосяного покриву

Будова кореня волоса (його фолікула) складне. По суті, це вся частина волоса, яка відповідає за його зростання і знаходиться під шкірою. Синонім - волосяна цибулина. Так як ця ділянка живий, то людина відчуває біль при видаленні "з коренем". При регулярному такій відстані, корінь пошкоджується, і волосок перестає відростати зовсім.

Власний сосочек- велике освіту, що відповідає за ріст і життя волоса. При видаленні, якщо він уцілів, то скоро виросте новий волосся. Якщо ж сосочок був пошкоджений, то більше не відновиться. Він пронизаний кровоносними судинами і живить волосся необхідними речовинами.

Волосяна м'яз кріпиться до фолікулу трохи нижче сальної залози. Вона скорочується під впливом психологічних факторів і на холоді. В результаті з'являється "гусяча шкіра" і "волосся стає дибки". Власне сальна залоза не є частиною волоса. Але вона необхідна для його нормального розвитку.

кутикула

Як і у нігтів, у волосся є захисна кутикула. Вона розташовується на стрижні і є його зовнішнім шаром. Досить товстий шар (порівнянно з товщиною волосся). Складається з 5 - 10 шарів клітин. Вони ороговілі, великі, мають витягнуту форму і пластинчастий характер. Саме їх і прийнято називати "волосяними лусочками".

Розташовані аналогічно черепиці, тому пошкодження навіть однієї такої пластинки призводить до неприємних процесам в усьому стержні. Вони накладаються один на одного в напрямку від коренів до кінчиків, тому кінці слід берегти особливо ретельно.

Виконує захисну функцію. Саме від неї залежить гладкість, блиск і зовнішній вигляд. Функція бальзамів, масок і т.п. коштів - закриття лусочок і, тим самим, відновлення максимального захисту. Тоді як шампунь, навпаки, розкриває їх для максимального очищення.

Зріз волоса під мікроскопом

Кортекс - міцний стрижень

Кортекс - це основна частина стрижня. Товщина людської волосини залежить від обсягу цієї частини. Кортекс становить 85% від усього волоса. Тоді як інші 15% між собою ділять медулла і кутикула. Кортекс складається з чистого білка кератину. В одному волосі невеликої довжини таких кератинових волокон можуть бути десятки тисяч.

Волокна колагену послідовно переплітаються між собою, утворюючи ланцюжки. Ці ланцюжки, переплітаючись між собою, утворюють безпосередньо стрижень волосини.

Саме в цій частині відбувається більшість хімічних процесів. Фарбування пігменту. Зміна його кольору проходить в кортексе. Пігмент проникає через, розкриті фарбою, лусочки кутикули, до власного пігменту волосся і змінює його. Аналогічно діють і інші хімічні процеси в цій частині волоса.

медулла

Структура волосся на голові має медулла.Це центральна частина. Вона знаходиться під шарами кутикули і кортекса. Чи не кожен вид волосся на тілі людини має цю частину. Пушкова волосся і деякі інші типи на тілі позбавлені цієї частини мають лише кортекс і кутикулу. Ця частина не має ніякого відношення ні до фізичних властивостей, ні до структури. По суті, вона не потрібна. Відповідає лише за теплопровідність пасом. Хімічні процеси в ній так само відсутні.
Вона складається з мозкової речовини. Усередині нього знаходяться мікроскопічні бульбашки повітря, які і нагріваються (або остигають). За рахунок них досягається теплопровідність, зміна температури і т.п.

Медулла в центрі волоса

Фази росту з малюнком

Зростання йде в три фази. Причому типи волосся і їх структура ніяк не впливають на наявність цих фаз або їх тривалість. Протягом життя кожен волосок циклічно і багаторазово проходить три стадії:

 • Анаген - зростання. Триває 2 - 6 років. Чим старша людина, тим коротше ця фаза (тобто уповільнення зростання). На цій стадії клітини діляться швидко;
 • Катаген - перехідний період до третьої стадії. На ній сосочок починає поступово атрофуватися. Кровопостачання знижується, а потім зникає. Зростання не відбувається.Волосяна цибулина позбавляється харчування, клітини ороговевают. Триває катаген 2 - тижні;
 • Телоген - коротка стадія. Волос не росте і не розвивається, це стадія "відпочинку". У цій стадії випадають. Якщо у людини підвищене випадання, ця стадія настає занадто рано. Після видалення телогенового волоска, починає відростати новий, настає анагеновая стадія.

Структура волосся при цьому не змінюється. Таким чином, за життя людини кожен фолікул здатний відтворити близько 10 волосків.

Бережіть своє волосся!

Залиште Свій Коментар