Як виглядають воші і гниди, способи їх розпізнати

Сильне роздратування шкірного покриву волосистої частини голови, нестерпний свербіж, постійне занепокоєння (людина раз у раз торкається руками зачіски, поправляє її, свербить) викликає підозру на зараження вошами. Чи можуть ці кровоссальні паразити завдати реальної шкоди? Як виглядають дорослі особини і яйця, де саме їх шукати? Про це і піде мова в статті.

Короткий опис

Воші (звані латинською Anoplura або Siphunculata) Відносяться до підряду ектопаразитів, належать до загону пухоедових. Основним джерелом їжі цих комах є кров господаря (людини або тварини), яку вони висмоктують після проколювання шкіри.

Захворювання, що викликається вошами, медики називають "педикульоз". Взагалі ж на тілі (голові) людини і поблизу нього найчастіше живуть 3 види даних паразитів. До них відносять: головний, платтяну і лобкову вошей, що відрізняються місцем розташування. Опишемо докладніше кожен з них.

як виглядають

Комахи всіх різновидів мають відмітні ознаки:

 • плоске тіло з трохи збільшується черевцем при насиченні кров'ю;
 • коротенькі чіпкі лапки з маленькими ногтеподобнимі відростками, що дозволяють паразитам утримуватися на волосині і шкірі;
 • наявність колючо-смокче апарату для забезпечення особини їжею;
 • дихальний апарат, що знаходиться на череві;
 • вусики, функція яких полягає в уловлюванні специфічного запаху.

Тіло вошей ділиться на 3 відділи. Голова комах більше нагадує за формою ромб. Груди - трапецієвидна, забезпечена дихальцями. На ній же розташовуються 3 пари лапок. Черевце складається з 9 частин.

Читайте також: скільки триває інкубаційний період педикульозу у людини.

головні воші

Дорослі особини паразитів в розмірі можуть досягати 1-6 мм, личинки відрізняються більш скромними показниками - 0,4-1,2 мм. Тіло - напівпрозоре, колір може змінюватися в залежності від ступеня ситості. Так, імаго можуть мати білуватий, сіруватий або навіть світло-жовтий відтінок хітинового шару. При попаданні крові в черевце колір стає ближче до коричневого і червоного. Форма тіла - довгаста, кількість лапок - 6.

Вошей дуже важко помітити в волоссі, так як пересуваються паразити швидко (Проходять близько 23 см в хвилину), мають дуже маленькі розміри.

Гниди головний воші жовтувато-білого кольору, тримаються на волосині за рахунок спеціальної клейкої рідини. Вони не стряхиваются при різкому русі, не зрушуються з місця.Однак помітити яйця паразитів набагато простіше, оскільки вони не переміщаються по волосистої частини голови, а їх розмір - близько 1,5 мм.

Рекомендуємо прочитати: як зрозуміти, що в тебе воші.

Корисно знати. Від інших комах воші відрізняються способом життя і зовнішнім виглядом. Так, в порівнянні з клопами вони мають набагато менші розміри, не живуть на всій поверхні тіла людини (в основному - на голові через можливість легко чіплятися лапками за волосся), проявляють активність в будь-який час доби, а не тільки вночі. Як блохи воші стрибати не вміють, пересуваються поповзом, а тіло - світліше, ніж у перших.

білизняні воші

Розміри білизняних вошей трохи більше, ніж головних. Тіло може досягати в довжину 2-4 мм, відрізняється своєрідними виступами з боків. Крил немає. Забарвлення хітинового шару сіра, іноді - біляста. Їх можна знайти на тілі людини (зона ураження: спина, кінцівки, боки), а також в текстильних предметах (одяг, постільна білизна, рушники) і меблів (шви, кишені, декоративні елементи).

Існує міф, що воші передаються людині від тварин. Насправді це не зовсім вірна думка. На тварин теж можуть паразитувати воші, але відносяться вони до іншого виду. Вони ніколи не будуть харчуватися кров'ю людини.Так, існує оленяча, тюленяча, верблюжа, заяча воша і інші.

При якій температурі гинуть воші і гниди, ви знайдете у нас на сайті.

лобкові воші

Даний вид паразитів має округле або довгасте тіло, довжина якого варіюється від 1 до 3 мм. Зовнішній покрив світлого кольору, частіше - жовтуватого або сірого, буває, коричневого. Черевце особин широке, на ньому присутні особливі вирости - ворсинки. Лапки не настільки чіпкі, як у головної воші, зате набагато масивніше. Пересуваються повільно. Живуть на волосистій частині статевих органів, біля анального отвору. Якщо комах занадто багато, вони вражають брови, вії, пахви, бороди і вуса.

Вважалося, що лобкові і головні воші були вкрай поширені в давнину. Чи не вдавалося уникнути зараження цими паразитами навіть представникам влади. Так, відомо, що римський імператор Сулла ніяк не міг позбутися від цих комах. Він вів розпусний спосіб життя, а на його тілі одночасно мешкали тисячі різних паразитів, в тому числі і воші. Раби на протязі багатьох днів вичісували їх, але кількість кровосисних залишалася незмінною.

гниди

Воші розмножуються шляхом відкладання яєць, які разом з коконом отримали називання - гниди. Вони з'являються в тому місці, де є дорослі статевозрілі особини, від людини до людини не передаються.

Навколо яйця, виробленого жіночої особиною, формується особлива липка оболонка. Саме завдяки їй вдається прикріпити яйце до людського волосся. Як правило, на кожному волосі може бути тільки одна гнида. Через наявність цього клейкої речовини зняти яйця з шевелюри, виявляється, дуже трудомістким заняттям.

Зовні гниди нагадують лупа, В порівнянні з імаго вони мають дуже маленький розмір, тому тривалий час залишаються непомітні. Проте при пильному розгляді поверхні голови в першу чергу виявляють наявність яєць, а не дорослих особин. Пояснюється це тим, що вони постійно перебувають на волоссі, не рухаються, як дорослі паразити по шкірі.

Гниди в розмірах досягають 0,4-2,0 мм - у головних і платтяних вошей, 0,4 мм - у головних. Всі яйця мають найчастіше білуватий колір оболонки. Форма нагадує виту мотузку. У білизняних вошей гниди близько 0,5 мм, довгасті, знайти їх можна в складках одягу, меблів.Головні - дуже схожі на лупу. А ось яйця лобкових гнид відрізняються темним забарвленням, гоструваті краями.

Як відрізнити мертві гниди від живих, читайте на нашому сайті.

Особливості будови під мікроскопом

При збільшенні особини можна побачити всі відділи і їх будову в подробицях. наприклад, як виглядає колючо-сисний апарат даного паразита. Він складається з 3 головних органів:

 • ротовий отвір, де знаходяться гачки з хітину, їх функція - присмоктування до поверхні шкіри людини;
 • стилети - колючі голки (3 штуки), з'єднані в жало;
 • глоточная трубка - щось на кшталт насоса, передає кров з ротової порожнини в кишечник.

Також при розгляді вошей під мікроскопом можна чітко побачити візерунчасті контури тіла, ворсинки, членики вусиків, гачки на лапках, сегменти і малюнок черевця.

підшкірні воші

Давно відомо, що воші відносяться до зовнішніх паразитує комахою. Їх тіло не пристосоване для проникнення під шкіру людини, зате вони можуть запросто утримуватися на волоссі, чіпляючись своїми сильними лапками. Навіть якщо комаха випадково відмовиться у відкритій рані, то поспішить звідти вибратися.Примітно, що і личинки вошей не можуть існувати під шкірою свого господаря. Таким чином, підшкірних вошей не існує.

Звідки ж тоді з'явився термін "підшкірні воші"? Часто за цих комах приймають коростявих зуднем (кліщів), оскільки вони викликають схожі симптоми. Так, людина відзначає свербіж, поява виразок і пухирів на шкірі, але при цьому не може зрозуміти причину їх виникнення.

Як шукати і як прибирати з волосся

При підозрі на зараження вошами в першу чергу необхідно уважно оглянути волосяну частину голови. Потрібно розсунути пучки волосся на маківці і з боків, пильно вивчивши шкірний покрив і коріння.

Ще один спосіб - скористатися гребінцем з частими зубчиками і спробувати вичесати паразитів. У будь-якому випадку, якщо уважно вивчати шкіру пацієнта, то можна побачити вошей неозброєним оком.

Зверніть увагу! При пошуку паразитів оглядають сухе або вологе голову.

На вологому волоссі

Алгоритм дій при виявленні кровосисних в цьому випадку представлений так:

 • спочатку потрібно вимити волосся з шампунем, а після нанести велику кількість кондиціонера.Розчесати шевелюру гребенем з широкими зубчиками;
 • замініть гребінь на гребінець з частими зубчиками. При розчісуванні вони повинна злегка торкатися шкіри голови і діставати до коренів волосся;
 • повільно проводите процедуру, розчісування волосся зверху вниз. Комахи повинні залишитися між зубчиками;
 • видаляйте вчасно попалися вошей;
 • після розчісування волосся по всій голові змийте кондиціонер.

Рекомендуємо прочитати: техніка та правила вичісування вошей з голови.

На сухому волоссі

При виявленні комах на сухому волоссі необхідно виконати наступні дії:

 • розплутати шевелюру звичайної гребінцем;
 • гребенем з частими зубчиками розчісуйте волосся по невеликих ділянках від коренів донизу (проводите на одному місці по 3-4 рази);
 • перевірте, чи не залишилося паразитів на гребінці;
 • розчешіть все волосся.

На закінчення. Якщо ви відчуваєте свербіння в різний час доби, у вас на голові стали з'являтися ранки, то слід провести візуальний огляд коренів волосся, зробити ретельне розчісування.

При підозрі на зараження вошами потрібно звернутися в лікарню до дерматолога або педіатра (для дітей) і негайно почати лікування.Кращий спосіб позбавлення від вошей - обробка хімічними засобами.

Для ефективної боротьби з вошами і гнидами можуть бути корисними наступні статті:

 • як безпечно позбутися вошей при вагітності;
 • чим небезпечні воші у людини, наслідки педикульозу;
 • як застосовувати препарат Фул Маркс (fullmarks), відгуки;
 • наскільки ефективний шампунь Нікс від вошей і гнид;
 • інструкція із застосування спрею Пара плюс;
 • кращі засоби від вошей і гнид у дітей.

Залиште Свій Коментар